Czy mieszkania na sprzedaż w Krakowie mogą być dobrą inwestycją? Wiele wskazuje na to, że wciąż tak. Zakup mieszkania to stosunkowo bezpieczna i pewna forma inwestowania. Pewniejsza niż choćby gra na giełdzie, a nawet bankowe lokaty. Kupując mieszkanie z myślą o jego rychłej odsprzedaży lub wynajmie, możemy się spodziewać sporego zysku. Wcześniej jednak lokal trzeba będzie wyremontować lub przynajmniej odnowić. Nasz zysk z inwestycji będzie więc zależał od tego, czy odpowiednio skalkulujemy koszty tych wszystkich operacji. Przed podjęciem decyzji w kwestii inwestycji w mieszkania, warto przeanalizować szczegóły, dowiedzieć się, w jakich dzielnicach dobrze jest inwestować, a także jakich błędów unikać. Tylko wtedy możemy uzyskać wysoki zwrot z inwestycji i podjąć trafną decyzję.

Spis treści:
Dlaczego inwestycje w mieszkania są opłacalne?
Mieszkania do remontu
Rynek pierwotny i wtórny
 

Czy mieszkanie na sprzedaż w Krakowie to dobry interes?

Z analiz wynika, że inwestowanie w mieszkania na sprzedaż w Krakowie należy do stosunkowo pewnych sposobów pomnażania kapitału. Wpływ na to mają stopy procentowe, które już od długiego czasu utrzymują się na niskim poziomie, co nie zachęca do lokowania oszczędności w bankach. Dlatego wiele osób wybiera inną drogę – jest nią zakup inwestycyjny mieszkania, które potem zostaje przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Rentowność takiej inwestycji zależy od wielu czynników, między innymi od uzyskanej ceny transakcyjnej oraz kwoty z późniejszej sprzedaży lub wynajmu mieszkania.

Plusy inwestowania w mieszkania na sprzedaż

Inwestowanie w mieszkania na sprzedaż jako plan krótkoterminowy generalnie jest bezpieczne, ponieważ zwykle zamykamy sprawę już po kilku miesiącach; nie interesują nas długofalowe spadki na rynku nieruchomości, nie mamy też problemów z kłopotliwymi niekiedy najemcami. Tego typu nieruchomości mogą pochodzić z różnych źródeł. Najkorzystniejszą opcją wydaje się zakup na rynku pierwotnym, i to z kilku powodów. Z deweloperem można łatwiej negocjować cenę zakupu niż z właścicielem prywatnym; można kupić lokal tanio na wczesnym etapie inwestycji (na przykład tzw. „dziurę w ziemi”), można także kupić hurtem kilka mieszkań w jednym budynku, zyskując dzięki temu atrakcyjny rabat. Ten model inwestowania daje najwyższe zwroty włożonej gotówki w krótkim terminie, ponieważ:

  1. nie wymaga dużej zdolności kredytowej (jeżeli planujemy wesprzeć się dźwignią finansową). Dla porównania: decydując się na zakup mieszkania pod wynajem na kredyt niejako „wykorzystujemy” swoją zdolność przy każdym kolejnym zakupie;
  2. przy inwestycji w mieszkanie na sprzedaż po jego remoncie i sprzedaży spłacamy pożyczkę, przez co nasza zdolność kredytowa wraca do początkowego poziomu (lub też wyższego, ponieważ wykazujemy zysk ze sprzedaży mieszkania);
  3. taki rodzaj inwestycji pozwala nam na uzyskanie stosunkowo dużej nadwyżki gotówkowej w stosunkowo krótkim czasie. Po finalizacji transakcji od razu możemy liczyć na zysk na średnim poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, który możemy powtórnie zainwestować (dla porównania: mieszkanie kupione na wynajem nie zarabia wprawdzie oszałamiająco dużo, ale za to regularnie i przez dłuższy okres).

Widok na Wawel w Krakowie
fot. pixabay.com

Warto mieszkać w Krakowie

Kraków należy do czołówki polskich aglomeracji miejskich. Wiele młodych osób oraz całych rodzin przyjeżdża tutaj z mniejszych miast i wsi z nadzieją na znalezienie pracy. I słusznie, bo miasto oferuje spore możliwości, o czym świadczy choćby jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju. To nie dziwi, bo w Krakowie mają swoje siedziby oddziały kilku dużych międzynarodowych korporacji (np. Motorola, Shell, IBM czy Google). Pracę można też znaleźć w sektorze usług, zwłaszcza w obsłudze turystycznej oraz w handlu. Mimo takiego zainteresowania miastem, lokale mieszkalne w Krakowie nadal są tańsze niż na przykład w stolicy. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na sprzedaż w Krakowie na rynku pierwotnym wynosi 7911 złotych, a cena metra kwadratowego na rynku wtórnym – 8653 złotych (w Warszawie wskaźniki te wynoszą odpowiednio: 8534 i 9788 złotych). [źródło: bankier.pl, raport ceny ofertowe mieszkań, listopad 2018].

Zalety i wady mieszkań w kamienicy

Warto pamiętać, że w Krakowie, mieście pełnym zabytków, jest bardzo dużo pięknych starych kamienic. Często są one zamieszkane przez osoby starsze, które od lat nie przeprowadzały remontu w swoich mieszkaniach. Nieruchomości bywają więc w kiepskim stanie, ale za to w znakomitej lokalizacji, często w samym centrum miasta. Ich wartość po przeprowadzeniu remontu znacząco wzrasta, pod warunkiem jednak, że stan techniczny całego budynku jest przyzwoity.

Do zalet lokali w kamienicach bez wątpienia należą: niepowtarzalny klimat starej architektury, piękne klatki schodowe, przestronność mieszkań z wysokimi sufitami i często dużymi oknami, grube ściany, zapewniające latem przyjemny chłód. A jakie wady warto mieć na uwadze? Przede wszystkim zły stan techniczny (nieszczelne okna, stare instalacje), brak wind, wysokie koszty ogrzewania zimą (w niektórych lokalach wciąż są jeszcze piece kaflowe) oraz miejski gwar dobiegający zza okna. Zanim się zdecydujemy na kupno mieszkania w kamienicy, warto także sprawdzić, czy okolica jest bezpieczna, czysta i spokojna.

Czy warto zainwestować w Krakowie w mieszkanie na sprzedaż do remontu i jakie są zalety bloków na Nowej Hucie?

Inwestując w mieszkanie na sprzedaż w Krakowie, możemy się zastanowić, czy dobrym pomysłem będzie włożenie kapitału w lokal do remontu. Ostatnimi czasy Polacy chętnie chętnie się na to decydują, o czym świadczą między innymi liczne ogłoszenia tego typu. W skrócie taka inwestycja sprowadza się do kupienia mieszkania, zwiększenia jego wartości (między innymi poprzez generalny remont lub odnowienie, a czasem także poprzez rozwiązanie spornych kwestii, na przykład spłacenie długu, uporządkowanie spraw spadkowych) i ostatecznie sprzedaży lokalu z zyskiem. Czasem remont sprowadza się tylko do odświeżenia, czasem jednak lokal wymaga gruntownej przebudowy lub doprowadzenia niemal do stanu deweloperskiego, czyli na przykład usunięcia starych podłóg, glazury, terakoty, rozbiórki szaf w zabudowie, wymiany drzwi, wybicia nowych ościeżnic... To, ile zyskamy na sprzedaży wyremontowanego lokalu, zależy zatem od kosztów remontu. To one powiedzą nam, o ile powinien być tańszy lokal, który zdecydujemy się kupić. Dla porównania warto wziąć pod uwagę ceny mieszkań w stanie do zamieszkania sprzedawanych w okolicy. Najważniejsze więc w tego typu inwestycjach jest prawidłowe oszacowanie wydatków, które pochłonie remont. Dużym powodzeniem wśród kupujących są mieszkania przygotowane „pod klucz”, czyli wyremontowane, wyposażone w konieczne sprzęty, urządzone i gustownie ozdobione. Na takich lokalach można dobrze zarobić, bo poszukują ich z reguły osoby raczej zamożne.

Nowoczesny salon z drewnianą podłogą
fot. pixabay.com

Wielka płyta Nowej Huty kusi

Mieszkania na sprzedaż w blokach z wielkiej płyty wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem kupujących, szczególnie szukają ich młode małżeństwa i osoby niezamożne. Sporą zaletą takich lokali jest bowiem cena, wyraźnie niższa niż w przypadku budynków z cegły oraz tych wzniesionych po 2000 roku. Najwięcej tego typu mieszkań na sprzedaż znajduje się w Nowej Hucie. Dzielnica jest od dłuższego czasu cieszy się sporym zainteresowaniem. W przeciwieństwie do nowo powstających budynków, bloki z wielkiej płyty zostały ulokowane w rozsądnej odległości od siebie, na osiedlach nie brakuje sklepów, przychodni, placów zabaw, przedszkoli, szkół i innych obiektów usługowych. Cenionym przez potencjalnych mieszkańców elementem jest też zieleń, której nie brakuje na od dawna zagospodarowanych wielkopłytowych osiedlach.

Wśród osiedli, gdzie krakowianie szukają lokali wystawionych na sprzedaż, są na przykład Osiedle Kolorowe i Osiedle Handlowe w Nowej Hucie. Oba powstały w latach 50. i 60. XX wieku, charakteryzuje je niska, zwykle 4-piętrowa zabudowa. Innym przykładem jest Osiedle Na Stoku, na którym początkowo miały mieszkać wyłącznie rodziny osób najbardziej zasłużonych dla Nowej Huty, jednak z czasem przekształciło się ono w dostępny dla wszystkich obszar, gdzie wzniesiono wiele bloków mieszkalnych. Są one rozłożone na jednym ze zboczy Wzgórz Krzesławickich, najwyżej położonych wzniesień Krakowa. Ze względu na walory widokowe i zdecydowanie czystsze powietrze niż w innych częściach miasta, jest to bardzo cenione miejsce zamieszkania.

Przykłady innych najbardziej zielonych krakowskich osiedli, gdzie znajdziemy bloki z wielkiej płyty:

Osiedle 2 Pułku Lotniczego w Czyżynach. Pierwsze bloki zaczęły tam powstawać pod koniec lat 70. Najwyższe mają 15 pięter;
Również w Czyżynach – Osiedle Dywizjonu 303. Liczy ok. 8,5 tysiąca mieszkańców. Dominuje tu zabudowa 11-kondygnacyjna punktowa oraz 5-kondygnacyjna podłużna. Obszar ten graniczy ze wspomnianym powyżej osiedlem 2. Pułku Lotniczego, a rozdziela je pas dawnego lotniska w Czyżynach;
Osiedle Cegielniana w Łagiewnikach. Powstało na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Składa się głównie z 10-piętrowych budynków;
Osiedle Na Kozłówce, potocznie zwane Kozłówkiem. Powstało w latach 1966-1977. Nazwę zawdzięcza wzgórzu, na którym zostało wybudowane. Powstały tu budynki 5- i 11-kondygnacyjne.

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie z rynku wtórnego i pierwotnego

Jak wynika z wyliczeń dokonanych na podstawie danych NBP średnia transakcyjna cena metra kwadratowego mieszkania na sprzedaż w Krakowie z rynku wtórnego w II kwartale 2018 roku była o 6%. wyższa niż rok wcześniej – wynosiła średnio 6,4 tysiąca złotych. Warto jednak wiedzieć, że sytuacja na rynku wtórnym w Krakowie jest generalnie niezła, zwłaszcza dla kupujących. W ciągu trzech ostatnich lat metr kwadratowy mieszkania używanego zdrożał jedynie o 3,9%. Dla porównania: w Gdańsku, Poznaniu czy Warszawie średnioroczne wzrosty są znacznie wyższe. W stolicy mieszkania drożały o 9,1%, w Poznaniu o 13%, we Wrocławiu o 18,8%, a w Gdańsku – aż o 28,4%.

W Krakowie zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Według danych NBP sprzedaż takiego lokalu zajmuje średnio 2,8 miesiąca, podczas gdy w przypadku sprzedaży mieszkania 3-pokojowego okres sprzedaży zajmuje już około 3,6 miesiąca. W połowie 2018 roku w Krakowie średni metraż nabywanego na wtórnym rynku lokum to 54 metry kwadratowe – najmniejszy spośród głównych miast w Polsce.

Rynek pierwotny

Cały czas realizowane są nowe inwestycje, a deweloperzy oddają mieszkania na sprzedaż w Krakowie z rynku pierwotnego. Największą liczbę mieszkań w mieście oddaje firma Murapol. W ostatnich miesiącach była to m.in. inwestycja Bieczyńska – kompleks 4 budynków mieszkalnych w dzielnicy Bieńczyce, a także Nowy Złocień, na obszarze dzielnicy Bieżanów-Prokocim – 3 budynki wielorodzinne po 5 kondygnacji, gdzie nowe mieszkania mają powierzchnię od 25 do 60 metrów kwadratowych.

Firma Lokum Deweloper kończy właśnie dwie inwestycje. Pierwsza to osiedle Lokum Siesta (w dzielnicy Podgórze: 5 budynków po 5 kondygnacji, metraż od 30 do 93 metrów kwadratowych). Ciekawostką jest, że cały kompleks ma liczyć aż 576 mieszkań. Druga inwestycja, Lokum Vista, to osiedle powstające na Podgórzu Duchackim. Ma tam ostatecznie stanąć kilka budynków liczących od 4 do 9 pięter.

LC Corp S.A – Park na Czyżynach. W skład kompleksu będzie wchodzić 5 budynków 6- i 7-kondygnacyjnych, a oferowane mieszkania będą miały od 33 do 74 metrów kwadratowych powierzchni. W ramach inwestycji planowana jest budowa ponad 800 mieszkań!

Uścisk dłoni po sfinalizowaniu umowy najmu
fot. pixabay.com

Deweloper Mota-Engil Real Estate z inwestycjami Vermelo II oraz Fajny Dom. Pierwsza z nich jest zlokalizowana w dzielnicy Stare Miasto, w odległości 3 kilometrów od Rynku i składa się z 2 budynków 10-kondygnacyjnych, podzielonych na mieszkania od 42 do 130 metrów kwadratowych. Druga inwestycja – Fajny Dom, jest usytuowana w Czyżynach. Są to 4 budynki o 7 kondygnacjach z mieszkaniami od 25 do 75 metrów kwadratowych.

Warto wspomnieć, że lokale o powierzchni 25-30 metrów kwadratowych są zwykle jednopokojowe, co jest odpowiedzią na potrzeby singli, którzy cały dzień spędzają poza domem.

Jak widać, rynek nieruchomości w Krakowie ma się całkiem nieźle i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości ten trend uległ zmianie. Inwestowanie w mieszkania na sprzedaż, czy to z rynku wtórnego, w których zamierzamy przeprowadzić solidny remont, czy to z rynku pierwotnego, gdzie jedynie przystosujemy mieszkanie do sprzedaży lub wstawimy podstawowe meble i sprzęty, jest doskonałą opcją na zainwestowanie środków. Jeżeli przeanalizujemy wszystkie plusy i minusy mieszkania w określonej lokalizacji i podejdziemy do tematu z rozwagą, mamy okazję zarobić naprawdę sporo pieniędzy.