Jakiego rodzaju mieszkania na sprzedaż w Krakowie czekają w chwili obecnej na nabywców? Jak się okazuje, w stolicy małopolski sporo do zaoferowania ma nie tylko rynek pierwotny, ale i wtórny. Kupujący mogą wybrać taki lokal, który będzie najbardziej odpowiadał im pod kątem powierzchni, lokalizacji i ceny. Dzięki ofertom z rynku pierwotnego i wtórnego, nabywcy mają naprawdę szeroki wachlarz nieruchomości do wyboru.

Spis treści:
Małopolskie M. cenione przez kupujących
Nowe lokale mieszkalne wciąż uznawane za atrakcyjne
Prace na placach budowy trwają nieprzerwanie
Banki mniej przyjazne kredytobiorcom
Jakie M. sprzedają się szybko?
Prognoza na 2023 rok

Za co nabywcy cenią mieszkania na sprzedaż w Krakowie?

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie cieszą się uznaniem nabywców, którzy planują relokację w granicach miasta, a także osób przyjezdnych. Miasto stale przyciąga nowych mieszkańców swoimi licznymi zaletami. Poza piękną architekturą, nabywców lokali mieszkalnych przyciągają także same M. Bogata oferta mieszkań w Krakowie sprawia, że liczba zapytań do deweloperów i biur nieruchomości utrzymuje się do dobrym poziomie. Lokale mieszkalne dostępne na rynku są zróżnicowane zarówno pod kątem lokalizacji i powierzchni, jak i ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Osoby zainteresowane rynkiem mieszkaniowym zapraszamy do nawiązania kontaktu z firmą WGN poprzez specjalny formularz.

Rynek pierwotny ma coraz więcej do zaoferowania

Rynek lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego prezentuje w Krakowie atrakcyjny poziom. Oferta skierowana do nabywców obfituje w zróżnicowane lokale mieszkalne. Dzięki dużej aktywności deweloperskiej, w ostatnich latach na rynek trafiło sporo inwestycji oferujących nowe mieszkania. Szeroka oferta mieszkaniowa przyciągnęła prywatnych nabywców, poszukujących idealnego miejsca do życia. W ślad za nimi do stolicy województwa małopolskiego udali się również inwestorzy indywidualni, którzy chcą nabywać lokale mieszkalne w celach ulokowania i pomnażania swojego kapitału finansowego.

Deweloperzy wciąż oferują mieszkania na sprzedaż w Krakowie, ale będzie ich mniej

Deweloperzy w dalszym ciągu starają się zapewniać na krakowskim rynku mieszkaniowy odpowiednią podaż. Niestety, bieżąca sytuacja gospodarcza w kraju jest trudna. Deweloperom nie sprzyjają ceny materiałów budowlano-wykończeniowych oraz koszty zatrudnienia podwykonawców, którzy również drożej wyceniają swoje usługi. Opłaty eksploatacyjne także poszły w górę. Wszystko to odbija się na cenach mieszkań w Krakowie. Deweloperzy zdają sobie również sprawę z tego, że w ostatnim czasie zmalała ilość zapytań od potencjalnych nabywców. W efekcie powściągliwiej podchodzą do realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych.

Mieszkanie dwupiętrowe w mieście
fot. Pexels.com

Niższa zdolność kredytowa nabywców

Jak wiadomo, banki w Polsce zaostrzyły politykę kredytową. Oznacza to, że osoby, które do tej pory były w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny, po wprowadzeniu zmian w zasadach udzielania pożyczek, niemal z dnia na dzień tę zdolność utraciły. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na nabycie lokalu mieszkalnego za gotówkę. Osoby, które po złożeniu w banku wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego, otrzymały od niego decyzję odmowną, niejednokrotnie muszą odłożyć na bok marzenie o nabyciu własnego M. To z kolei oznacza, że do deweloperów napływa obecnie mniej zapytań o lokale mieszkalne. Podobnie ma się sytuacja na rynku wtórnym, chociaż tutaj aktywnie działają gotówki inwestorzy. Najczęściej wykupują oni jednak lokale dwupokojowe oraz kawalerki, a także lokale mieszkalne do remontu.

Jakie mieszkania na sprzedaż w Krakowie przyciągają spojrzenia nabywców?

Bieżąca oferta mieszkań na sprzedaż w Krakowie prezentuje się mimo wszystko dobrze. Na nabywców czekają bardzo zróżnicowane lokale mieszkalne, dzięki czemu każda osoba poszukująca może wybrać M. usytuowane w dogodnej dla siebie lokalizacji. Dostępne na rynku lokale mieszkalne różnią się także standardem, co dla nabywców też jest nie bez znaczenia. Kupujących przyciągają mieszkania, które charakteryzują się atrakcyjną ceną za metr kwadratowy. Im więcej zostanie bowiem w ich portfelach, tym więcej będą mogli przeznaczyć na remont lub wykończenie lokalu mieszkalnego. Powodzeniem cieszą się M. na nowych osiedlach o niskiej zabudowie, a także starsze inwestycje, które znajdują się w okolicy parków i terenów rekreacyjnych. Istotna dla nabywców jest bliskość komunikacji miejskiej oraz poziom rozbudowania najbliższej infrastruktury otoczenia. Weryfikują oni odległość do sklepów spożywczych, punktów usługowych, aptek, szkół, przedszkoli, żłobków, przychodni itp. Do wartości dodanych zaliczyć należy duży parking naziemny, a także możliwość wykupienia miejsca w podziemnym garażu. Kupujący zwracają też uwagę, czy w budynku znajduje się winda, komórki lokatorskie, wózkownia itp. Często poszukiwane są lokale mieszkalne na parterze, do których przynależy własny ogródek. W przypadku lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego, nabywcy zwracają uwagę na jakość użytych przy budowie materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Przyglądają się też jakości stolarki okiennej i drzwiowej. Z kolei w przypadku lokali mieszkalnych z rynku wtórnego dla nabywców jest dość istotne, czy M. przeznaczone do sprzedaży będzie wymagało znaczących nakładów finansowych na wykończenie, odświeżenie lub remont. Rynek mieszkań w Krakowie ma nabywcom naprawdę sporo do zaoferowania. Dzięki szerokiemu wachlarzowi ofert, kupujący mogą dopasować lokal mieszkalny do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań.

Co czeka rynek mieszkaniowy w 2023 roku?

Jak będzie kształtowała się sytuacja na rynku nieruchomości w sektorze mieszkaniowym w 2023 roku? Póki co eksperci spekulują, że inwestycji mieszkaniowych będzie mniej. Zapał deweloperów został ostudzony przez zmniejszoną liczbę zapytań o nabycie lokali mieszkalnych. Równocześnie spodziewane jest wyhamowanie cen. To dobra informacja dla osób, które starają się obecnie zwiększyć swoją zdolność kredytową. Wstrzymanie wzrostu cen za mieszkania w Krakowie oznacza dla nich szansę na nabycie wymarzonego lokalu mieszkalnego, po uzyskaniu od banku pozytywnej decyzji odnośnie udzielenia kredytu hipotecznego. Fakt, że deweloperzy dostrzegają obecnie obniżony popyt, nie oznacza wcale, że przestaną budować. Na rynek nieustannie oddawane są nowe inwestycje mieszkaniowe i można się spodziewać, że jeśli deweloperzy utrzymają tempo prac na budowach zgodnie z założonymi harmonogramami, to również w tym roku do sprzedaży trafią nowe mieszkania. Inflacja cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie, a Polacy zaciskają pasa przez wzgląd na wyższe opłaty eksploatacyjne, w tym za media. W związku z tym można się spodziewać, że część osób, która rozważała w najbliższym czasie zakup nieruchomości, może jeszcze przez jakiś czas wstrzymać się z realizacją tej decyzji. Sytuacja na rynku nieruchomości wciąż jest trudna do określenia, ponieważ poszczególne sektory nie odzyskały jeszcze pełnej stabilizacji po ostatnich latach. Niemniej warto być dobrej myśli i wierzyć, że w 2023 roku sektor mieszkaniowy zacznie wychodzić z trwającej obecnie obniżonej podaży, a popyt również wzrośnie.

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl