Mieszkania na sprzedaż w Krakowie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Stolica małopolski ma bardzo dużo do zaoferowania, zarówno pod względem dostępnych mieszkań jak i silnie rozbudowanych sektorów gospodarki, dlatego też staje się coraz częstszym wyborem w poszukiwaniu miejsca na zakup swojego własnego mieszkania.

Spis treści:
1. Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości
2. Najdroższe i najtańsze dzielnice Krakowa
3. Co warunkuje cenę?
4. Nowe inwestycje deweloperskie

Rynek mieszkań na sprzedaż w Krakowie po III kwartale

Ceny mieszkań na sprzedaż w Krakowie jak i w pozostałych największych miastach w Polsce od dłuższego czasu sukcesywnie wzrastają. Zainteresowanie lokalami mieszkalnymi nie spada, natomiast coraz bardziej zaczyna doskwierać problem nienadążającej podaży za popytem. Dodatkowo stolica małopolski zachwyca swoim klimatem oraz silnie rozwiniętymi sektorami gospodarczymi począwszy od infrastruktury technicznej po kulturę i rozrywkę. Oblegane przez turystów miasto, a w szczególności krakowska starówka, daje inwestorom szansę na nabycie bardzo atrakcyjnych nieruchomości nie tylko mieszkaniowych ale i również komercyjnych. Nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkie wahania rynku, przez co stanowią idealną oraz co najważniejsze bezpieczną lokatę kapitału, która może generować duże zyski. Do września bieżącego roku w samym Krakowie sprzedanych zostało 2,2 tysiąca lokali mieszkalnych, a średnia cena za metr kwadratowy przekroczyła już kwotę 11 tysięcy złotych. W porównaniu z poprzednim miesiącem – listopadem, ceny mieszkań w samej stolicy małopolski wzrosły o 1,19%. Wzrost cen wskazuje, że sprzedaż mogłaby osiągnąć jeszcze większe wartości, gdyby podaż nadążała za popytem.

 

Ranking najdroższych i najtańszych dzielnic w Krakowie

Bezapelacyjnie najdroższą dzielnicą, w której znajdują się mieszkania na sprzedaż w Krakowie jest Dzielnica Stare Miasto, w które średnia cena jednego metra kwadratowego osiągnęła wartość 12 341 tysięcy złotych. Stanowi to wartość wyższą aż o 24,41% od średniej ceny za metr kwadratowy w całym mieście. Na drugim miejscu, jako jedna z najdroższych dzielnic uplasowała się dzielnica VII Zwierzyniec. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi tam 12 053 tysięcy złotych. Trzecie miejsce na podium zajmuje Dzielnica II Grzegórzki, gdzie metr kwadratowy lokalu mieszkalnego kosztuje średnio 11 336 tysięcy złotych, jest to o 1 416 tysięcy złotych więcej niż ogólna, średnia cena metra kwadratowego w mieście.


Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Kraków, Dębnik

W listopadzie bieżącego roku, najmniejszą, średnią kwotę za metr kwadratowy mieszkania odnotowano w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Kupujący mieszkanie na tym terenie musieli zapłacić średnio 7 994 tysięcy złotych. Na drugim miejscu uplasowała się dzielnica XVIII Nowa Huta, gdzie metr kwadratowy lokalu mieszkalnego kosztował 8 309 tysięcy złotych. Trzecie, a zarazem najwyższe miejsce w zestawieniu najtańszych dzielnic zajmuje Dzielnica XV Mistrzejowice, w jej obrębie kupujący w ubiegłym miesiącu zapłacili średnio 8 351 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

 

Czynniki wpływające na cenę mieszkania na sprzedaż w Krakowie

Wysokości średnich cen za metr kwadratowy mieszkań na sprzedaż w Krakowie są uzależnione od wielu czynników. W stolicy małopolski dodatkowy wpływ na cenę ma powiększający się deficyt gruntów budowlanych w tym najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Wzrastają również koszty realizacji inwestycji, w których skład wchodzą wyższe ceny działek, materiałów budowlanych oraz wyższych płac dla pracowników. Kolejnym czynnikiem są procedury administracyjne Obecnie przeprowadzenie wszelkich działań formalnych ze względu na pandemię znacznie się przedłuża, a co za tym idzie każdy dzień oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę jest strata dla inwestorów. Pomimo wzrastających cen, popyt na mieszkania nie maleje również przez niekorzystne warunki na lokatach bankowych oraz poprzez postępująca inflację.


Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Kraków, Śródmieście 

 

Podwyżka stóp procentowych

W efekcie drastycznych podwyżek stóp procentowych oraz stale rosnących cen, zaobserwować można, iż aktualnie trudniej jest o zakup mieszkania aniżeli jeszcze rok temu. Chcąc kupić lokal mieszkalny o powierzchni 50 metrów kwadratowych przy założeniu posiadania 20-sto procentowego wkładu własnego, kupujący musi zaciągnąć większy kredyt o 71 600 tysięcy złotych, w porównaniu z rokiem poprzednim. Na dodatek wzrost oprocentowania kredytu wpłynął na wartość miesięcznych rat, które to wzrosły średnio o 609 złotych.

 

Mieszkania w inwestycjach deweloperskich na sprzedaż

Deweloperzy dokładają wszelkich starań, aby uzupełnić braki na rynku nieruchomości poprzez stałe rozpoczynanie nowych inwestycji budowlanych. Co za tym idzie rośnie również ilość deweloperów działających na tym samym rynku, a ich inwestycje potrzebują dużej i dobrej reklamy, aby nie zaginąć pomiędzy innymi budowami. Jedną z nowo rozpoczętych inwestycji jest kameralna inwestycja mieszkaniowa „Krowoderska 40”, która zlokalizowana jest na krakowskim Starym mieście, w Dzielnicy I. Projekt stanowi pięciokondygnacyjny budynek, w którym zlokalizowanych będzie 40 mieszkań. Powierzchnie lokali mieszkalnych od 27 do 60 metrów kwadratowych, będą mieścić w sobie zarówno jedno, dwu i trzypokojowe układy mieszkaniowe. Obiekt wyposażony będzie również w komórki lokatorskie. Dla mieszkańców, których lokale będą znajdować się na parterze zaprojektowane zostały również ogródki przydomowe, których powierzchnia sięgać będzie od 25 do nawet 100 metrów kwadratowych. Mieszkania znajdujące się na wyższych kondygnacjach będą natomiast posiadać przestronne balkony. Na terenie inwestycji przewidziane zostało powstanie mini parku ze strefą relaksu. Niezaprzeczalnie mocną stroną inwestycji jest jej lokalizacja w samym centrum miasta Kraków, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne atrakcje i udogodnienia. Położenie inwestycji w trzeciej linii zabudowy, w towarzystwie zieleni zagwarantuje przyszłym mieszkańcom spokój i ciszę. Drugą, nowo powstającą inwestycją mieszkaniową jest „Fabryczna City”, która powstaje w dzielnicy Grzegórzki, na poprzemysłowym terenie, przy ulicy Fabrycznej. Bezapelacyjnym atutem nieruchomości jest jej lokalizacja, pomiędzy dwoma dużymi arteriami komunikacyjnymi Krakowa. Zagwarantuje to mieszkańcom szybki i sprawny dostęp do centrum miasta, do środków komunikacji miejskiej oraz do rozrywki. Budowa kompleksu zakłada ulokowanie w nim również funkcji usługowej oraz biurowej klasy A. W jednym z rewitalizowanych budynków powstać ma również hotel wzbogacony o pasaż z restauracjami. Część mieszkaniowa zlokalizowana będzie w dwóch budynkach. W dziesięciopiętrowych obiektach powstać ma 207 mieszkań, jedno, dwu, trzy i czteropokojowych o powierzchniach od 36 metrów kwadratowych do aż 178 metrów kwadratowych